Înapoi

Chișinău a intrat în top 10 cele mai bune orașe din Europa pentru „muncă în vacanță”

11 Iunie, 2025 629
Chișinău a intrat în top 10 cele mai bune orașe din Europa pentru „muncă în vacanță”

Chișinău s-a clasat pe locul 8 în ratingul celor mai bune orașe din Europa pentru workation — formatul de muncă în care freelancing‑ul sau jobul remote sunt combinate cu odihna și călătoriile. Studiul a fost realizat de către platforma de analiză Compare the Market AU.

La evaluare s-a ținut cont de viteza internetului, numărul de spații de coworking, obiectivele turistice și prețurile la băuturi populare.

Chișinău s-a dovedit a fi foarte atrăgător datorită vitezei mari a internetului (73,88 Mbps) și costului redus al vieții. Conform datelor studiului, o ceașcă de cafea în capitala Moldovei costă aproximativ 1,39 euro, iar o bere — doar 1,25 euro. Acestea sunt cele mai accesibile prețuri dintre orașele din top 10.

De asemenea, în Chișinău există 9 spații de coworking și 277 de atracții turistice — o combinație excelentă pentru cei care vor să lucreze și, în același timp, să exploreze un loc nou.

Întregul top 10 al celor mai bune orașe pentru „muncă în vacanță” arată astfel:

  1. Londra
  2. Sevilla
  3. Barcelona
  4. Madrid
  5. Valencia
  6. Budapesta
  7. Roma
  8. Chișinău
  9. Zaragoza
  10. Napoli

Articole asemănătoare